Mezi dvěma světy
Tomáš Režňák

Křesťan a narozeniny

24.11.2015

Po čtyřměsíční pauze se vracím k svému webu a psaní; a jsem za to rád. Někdy si říkám, jestli to má vůbec smysl, ale dokud ke mně Bůh bude mluvit a dávat mi inspiraci, věřím, že to nějaký smysl má. Třeba se to jednou dozvím :-).

Protože mám dnes narozeniny, točí se moje úvahy kolem tohoto tématu. Přiznám se, že od doby, kdy jsem uvěřil, mi tento den nepřipadá nijak výjimečný. Pokud nemusím, nepořádám žádné oslavy a narozeniny si připomínám jen v kruhu své rodiny. Výjimkou jsou snad jenom kulatá výročí, kdy se sejdeme ve větším počtu, ale pro mě je to spíš příležitost vidět lidi, se kterými se běžně nevídám.

Co beru ale jako výhodu (a výsadu) je, že mám narozeniny dvakrát v roce. Jednou v roce si totiž připomínám moje „duchovní narozeniny“ – den, kdy se mi dal Bůh osobně poznat a kdy jsem se z vlastní zkušenosti dozvěděl, že JE.

Ty narozeniny jsem měl před necelým měsícem a není to zase o žádných oslavách – je to čas vděčnosti Bohu, příležitosti být více s ním a uvědomovat si, co pro mě udělal. Jsem vděčný za to, že mi dal možnost žít nový život – bez strachu a obav z budoucnosti, bez strachu a obav z přítomnosti a bez strachu a obav z minulosti. Že mi odpustil moje hříchy a že ví, že nejsem dokonalý a že občas padám i dnes. A že mi dal zaslíbení, že mě nikdy neopustí a nikdy se mě nezřekne (Žd 13,5).

Další myšlenky mě vedou k úvaze, které z těch dvou narozenin jsou vlastně důležitější. Bez těch prvních bychom nebyli na světě a nemohli zažít ani ty druhé. Ty první ale vznikly z lidského rozhodnutí, z toho, že se dva lidé (většinou svobodně) rozhodli, že budou mít dítě. A můžeme teď polemizovat o tom, jestli to Bůh věděl už dávno před tím, jestli vedl naše rodiče atd. Ale k tomu teď nesměřuji.

Ty druhé narozeniny mi dal Bůh. Nebyla to lidská vůle, nebylo to lidské snažení ani lidský výmysl. Prostě Bůh se rozhodl mi zjevit svoje plány a pozvat mě do svého „podivuhodného světla“ (1P 2,9).

A tak jsem rád za oboje – i za to, že mě mí rodiče přivedli na tento svět, i za to, že mi Bůh ukázal, že ten život má v tomto světě nějaký smysl.

A jak slavíte svoje narozeniny vy?

Ježíš mu odpověděl: „Amen, amen, pravím tobě, nenarodí-li se kdo znovu, nemůže spatřit království Boží.“
Nikodém mu řekl: „Jak se může člověk narodit, když je už starý? Nemůže přece vstoupit do těla své matky a podruhé se narodit.“
Ježíš odpověděl: „Amen, amen, pravím tobě, nenarodí-li se kdo z vody a z Ducha, nemůže vejít do království Božího.
Co se narodilo z těla, je tělo, co se narodilo z Ducha, je duch.
Nediv se, že jsem ti řekl: Musíte se narodit znovu.“
J 3,3-7

 

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první :-)

Napsat komentář

  • na jiné komentáře odkazujte zápisem např. [2]
  • HTML značky nejsou povoleny
tučně označené položky musíte vyplnit

 

« seznam článků  na začátek příspěvku  na první komentář

2012 – 2023   Tomáš Režňák - programátor, webdesignér, taťka a křesťan ve vývinu :-)