Mezi dvěma světy
Tomáš Režňák

Máte rádi bylinky?

26.8.2012

Možná znáte ty situace, kdy Vám Bůh ve své milosti dovolí poodhalit roušku svého tajemství tím, že Vám dá nahlédnout na ty nejobyčejnější věci kolem Vás Jeho očima. Věci, kolem kterých chodíte denně, situace, které jste zažili už stokrát. A přesto se Vám mohou, dílem Ducha svatého, zjevit v úplně novém světle. Vše se odehraje během krátkého okamžiku, ale ve Vás to zanechá ten úžasný pocit, že k Vám promluvil Bůh a že Vám chtěl sdělit právě toto. Takto jsem dostal minulý týden nový pohled na bylinky a chci se s Vámi o tuto zkušenost podělit. A kdo chcete a máte to srdce, můžete vzdávat chválu Bohu za jeho dokonalé stvoření spolu se mnou.

Na naší chalupě na Vysočině máme zahradu, která je osázená především ovocnými stromy. V koutku zahrady má své místo i část věnovaná pěstění – jsou tam záhonky s jahodami a vším možným, co se daný rok zasadí. V zadní části záhonků jsem nedávno vykopal dva staré keře rybízu a na místo nich jsme založili část s bylinkami. Vše začalo tím, že jsem si vyprosil trs krásně vonící levandule – když jsem ji ucítil poprvé, chtěl jsem ji mít na zahradě taky. Jako další následovala máta, šalvěj a rozmarýn, nedávno k nim přibyly oregáno, tymián a bazalka a doplnily tak pažitku, která tam měla svoje místo už dříve. A trochu místa zbylo ještě na další přírůstky…

Rád si toto místo prohlížím a starám se o něj. Jak jsem napsal v úvodu, prošel jsem kolem toho místa už nespočetněkrát, ale až v sobotu ráno mi dal Bůh poznat, že bylinky tady nejsou jen náhodou, ale byly stvořeny právě pro člověka. Když si vezmete každou jednu z nich, je obdivuhodné, jak krásně voní, jak každá jinak vypadá, ale především to, že z každé z nich může mít člověk nějaký užitek. Z jedné si můžete udělat osvěžující čaj, druhou můžete použít jako prevenci proti kašli, další proti zánětům, spoustu z nich můžete použít jako unikátní přísadu do jídla. A to jsou jen ty, které člověk objevil a používá. Jsem přesvědčen, že spousta léčivých účinků jiných rostlin nám dosud není známa.

Pro koho jsou tedy na tomto světě bylinky? Pro zvířata? Náhodou? Pokud sami používáte bylinky, pak odpověď je zřejmá. A pokud byly stvořeny bylinky pro člověka, pak je tak někdo musel stvořit. Někdo, kdo věděl, že je člověk bude používat.

Bůh mi toto nahlédnutí položil do kontrastu s evoluční teorií. Nejsem žádný odborník, ale podle toho, co si pamatuji ze školy, tato teorie tvrdí, že vše vzniklo nějakým velkým třeskem a vše je dílem nějaké náhody a vše se postupně vyvíjelo. Tedy, že na Zemi vznikly nějaké základní podmínky k životu a ten se postupně rozvíjel dál.

Dobrá, zní to „rozumně“, ovšem, pak jsme stejně tak dobře mohli být obklopeni jen zelenou trávou, která by se všude vyvíjela stejně. Trávou, která ani nevoní, ani neléčí – a možná by to i tak vše vypadalo hezky. Ale proč jsou mezi námi bylinky, které mají pro člověka léčivé účinky? Aneb – jak krásně poznamenal jeden bratr, když jsem toto svědectví říkal osobně: „Bylo by zajímavé znát názor nějakého zastánce evoluční teorie na to, co má heřmánek lékařský z toho, že uzdravuje člověka z potíží s horními cestami dýchacími.“ :-)

Jsem přesvědčen, že bylinky jsou Boží dar a i proto jsme tento náš koutek zahrady nazvali Boží lékárna. Zamiloval jsem si bylinky. Jestli nevíte, o čem píšu, zkuste to někdy taky! Stačí utrhnout pár čerstvých lístků, promnout mezi prsty a přivonět, ochutnat…

 

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první :-)

Napsat komentář

  • na jiné komentáře odkazujte zápisem např. [2]
  • HTML značky nejsou povoleny
tučně označené položky musíte vyplnit

 

« seznam článků  na začátek příspěvku  na první komentář

2012 – 2023   Tomáš Režňák - programátor, webdesignér, taťka a křesťan ve vývinu :-)